ÖMER DURUK TESİSLERİ/AKSEKİ

ARA
İçeriğe git

Ana Menü

TARİHİ KÖY EVİ

BİRİMLERİMİZ > TARİHİ KÖY EVİ

TARİHİ KÖY EVİ ;
         
Köy evimiz tesisimize 2 km uzaklıktaki Bucakalan köyündedir. Bu köyün kuruluşu 250–300 yıla dayanmaktadır. Köy önceleri çok kalabalık olmasına rağmen şimdi ise 20–25 hane bulunmaktadır. Köy halkının gençleri günümüz şartları gereğince büyük şehirlere göç etmişlerdir. Köy halkı sevecen ve çok misafir perverdir. Halk geçimini hayvancılık ve çiftçilik ile sağlamaktadır.   
  Köy evimizin 250–300 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinmektedir. Bu ev bölgedeki düğmeli evlere en güzel örneklerden bir tanesidir. Evin yapısı taş duvar ve duvarların arasında dayanıklılığı sağlayan sağlam öz katran ağaçları ile örülmüştür. Odalarda duvarlar toprak sıva ile yapılmıştır.Günümüze kadar özelliğini yitirmemesi ve koruması buna bağlıdır.Günümüze kadar özelliğini yitirmemesi ve koruması buna bağlıdır.

Evin dış görünümünün her köşesi ayrı bir işçilik ve incelikle ahşap işlemelerle süslüdür. Evde eski zamanlarda kullanılan birçok tarihi eşya bulunmaktadır. Bunların başlıcaları; ahşap halı dokuma tezgâhı, demirci körüğü, düven, tırpan, saban, orak, eğirmeç (keçi veya koyun kılından ip yapmak için ) vb. birçok tarihi eşya bulunmaktadır. Ev 2 katlı inşa edilmiştir.1. kat bodrum olarak kullanılmış, 2.kat ise oturmak için kullanılmıştır.2.kata çıkış ahşap merdivenler ile sağlanmıştır. Evin balkonu tarihi ve eski ağaç yapı ve orijinal hali hiç bozulmamıştır. Ev 5 oda ve büyük bir salondan oluşmaktadır. Salonda yazlık oturmak için çok ferah cumbası bulunmaktadır. Salon ve odaların tavanları kapıları çok hassas işçilik isteyen ahşap işlemeler ve oymacılık sanatının en güzel örnekleri ile işlenmiştir. Tavanlarda nar figürleri odanın görünümüne çok hoş hava vermektedir. Evin odalarında ocak (şömine), eski ahşap işlemeli kapaklı dolaplar, ayrıca odalarda kullanılan eşyaların konulması için eski işlemeli raflar ve açık işlemeli dolaplar (vitrin), bulunur. Ve odaların pencereleri işlemeli, kapaklı pencerelerdir. Evde bulunan odaların 3 tanesinde eski yapı köşelerde banyoludur.
Bu ev birkaç ailenin yaşantısını sürdürdüğü bir tarihi yapıdır. Evin havadar olması sağlıklı sıhhatli bir yaşamı sunar. Bütün sergiler tamamen eski dokuma kilimlerden, halılardan ve yolluklardan oluşmuştur. Odalarda oturma yerleri yerde döşekli yastıklardan meydana gelmiştir.
        Perdeler ise örgü işlemelidir. Eski zamanlarda evin aydınlatılması gaz lambası veya çıra ile sağlanmıştır. Günümüzde ise eski yapıya zarar vermeden yapıya uygun aydınlatması yapılmıştır. Yine yapını görünümünü bozmadan modern bay&bayan wcler yapılmıştır.
Evin ziyaretçilerinin yemek yemek için ızgara ocak başı, bahçede ahşap masa yazlık serin tabiatla iç içe yeşillikler içinde gölgelendirilmiş çadırlı yemek yerleri mevcuttur. Evin içinde ise odalarda ahşap sinilerde yer sofrasında eski kültürlerle yemek yeme fırsatı sunmaktadır.    
      
                                                               Bu evlerde tarihi kültürümüz bir günde olsa yaşamaya değer…

RESİM GÖRÜNÜM
TARİHİ KÖY EVİ RESİMLERİ
 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön